483 переглядiв

Інтерв’ю з начальником управління освіти Ізюмської міської ради Олексієм Безкоровайним

01

Сьогодні в освіті, як і у багатьох інших сферах діяльності громад, відбуваються активні зміни. Вони спрямовані, в першу чергу, на повне переформатування системи виховання та навчання дітей у дитячих садочках та закладах середньої освіти. Впроваджуються нові інноваційні методи та технології, які сприяють розвитку особистості, вчать дітей бути гнучкими у змінах, легко адаптуватися і вміти навчатися впродовж усього життя.
Як по-новому працюють педагоги ізюмської громади – в інтерв’ю начальника управління освіти Ізюмської міської ради Олексія Вікторовича Безкоровайного.

– Олексію Вікторовичу, на початку літа 2019 року була створена Ізюмська міська об’єднана територіальна громад. Чи змінилася у зв’язку з цим мережа освітянських закладів?
– Так, до існуючих у місті Ізюм 10 закладів дошкільної освіти, 9 закладів загальної середньої освіти, 1 закладу позашкільної освіти з 1 вересня 2019 року через приєднання сіл Кам’янської сільської ради до міста обласного значення Ізюм додалася ще одна освітня установа – Комунальна організація «Кам’янський ліцей Ізюмської міської ради Харківської області». До того ж, в місті діє Комунальна організація «Ізюмський інклюзивно-ресурсний центр».

– Головним у роботі Вашого управління є створення належних умов для організації та проведення освітньої діяльності закладів освіти, яке забезпечує якісне навчання та виховання дітей. Що зроблено у цьому напрямку?
– За активної підтримки депутатського корпусу у з співпраці з міською радою, батьківською громадськістю вдалося не лише забезпечити стабільну роботу освіти, а й зробити реальні кроки щодо модернізації багатьох освітніх ланок.
Постійно протягом року провадилась належна робота щодо покращення матеріально-технічної бази закладів освіти.
Для цього з місцевого бюджету на капітальні ремонти та реконструкцію освітянських об’єктів було виділено 15 млн. 241 тис. 800 грн.
Відразу після закінчення 2018-2019 навчального року в закладах середньої освіти міста розпочались ремонтні роботи: в гімназії №1 та школі №10 покладено нову плитку на подвір’ї, нове асфальтове покриття – у ЗОШ №2, нові металопластикові вікна встановлено в гімназії №1, школах №10 та №12. До кінця цього року з енергозберігаючими вікнами буде і ЗОШ №11.
Далі, під час літніх канікул, за кошти міської скарбнички розпочато технічне переоснащення системи опалення центру дитячої та юнацької творчості, частково відремонтована підлога ІЗОШ №2 та покрівля ІДНЗ №12, встановлені відливи та снігозатримувачі на даху ІЗОШ №5, виконано капітальний ремонт системи опалення ІДНЗ №6.
До того ж, були розроблені декілька робочих проектів. Один з них – по реконструкції нежитлової будівлі під дитячий дошкільний заклад та приміщення гаражу під котельню по вулиці Сумській,8. За умови його реалізації вирішиться питання щодо розвантаження черг до ДНЗ №6 та №10 (це мікрорайони Піски та Нафтовик). Наразі тут є великі черги, оскільки підростає багато дітей, які потребують кваліфікованого догляду, виховання та навчання.
Другий – по капітальному ремонту і відновленню систем водопостачання, кана-лізування та пожежного резервуару ІЗОШ №6. До того ж, можу додати, що для цього освітнього закладу розроблена проектно-кошторисна документація на робочий проект капітального ремонту з впровадженням заходів по енергозбереженню та енергоефективності.
Оновлюється і матеріально-технічне та дидактичне забезпечення. В гімназії №1 за сучасними вимогами облаштовано математичний кабінет, продовжується ре-монт ресурсної кімнати в гімназії №3, для учнів початкових класів в рамках «Нової української школи» закуплені дидактичні матеріали, сучасні меблі, тех-нічне обладнання, для модернізації та підвищення якості освіти закуплено 53 сучасних персональних комп’ютери тощо.

– Приємна новина чекала на початку навчального року і батьків, і учнів загальноосвітніх закладів нашої громади – для школярів удвічі зменшено проїзд у громадському транспорті.
– Так, це дійсно важлива звістка. Для близько 4500 ізюмських дітей щоденний проїзд учнів у громадському транспорті міста до школи та після занять додому, а також у разі відвідування спортивних секцій, шкіл естетичного виховання, танцювальних колективів та інших гуртків, щодня обходиться близько 30 гривень на одну дитину.
Тож за ініціативи Ізюмського міського голови Валерія Марченка та керівництва міста, враховуючи численні побажання батьків школярів, була розроблена і вже працює міська Програма «Організація перевезення учнів на міських автобусних маршрутах на 2019-2022 роки». Нею передбачений проїзд учнів за 50-відсотковим пільговим тарифом з 1 вересня по 31 травня щоденно, крім суботи та неділі. Тобто вартість проїзду для ізюмських школярів складатиме 3 грн. 50 коп. Перевезення учнів за пільговим тарифом відбувається при наявності учнівського квитка загальноосвітніх шкіл та гімназій міста Ізюм, який вони отримали у своїх навчальних закладах.
Це дуже вагомий крок з боку міської влади, оскільки на бюджети окремих сімей зменшиться фінансове навантаження, діти зможуть вчасно діставатися до навчальних, позашкільних закладів для отримання знань та свого всебічного творчого розвитку.

– Наприкінці вересня в Ізюмі було презентовано шість міні-проектів, які перемогли в рамках обласного конкурсу розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє». Чи були серед них освітянські?
– Загальноосвітні та дошкільні заклади нашого міста є постійними учасниками цього обласного конкурсу. І у 2019 році дві школи Ізюма стали його переможцями: ІЗОШ №4 у номінації «Гігієна – не мука, гігієна – не скука, а важлива наука» та ІЗОШ №11 – у «Крокуємо разом до успіху і знань європейською доріжкою дитячих мрій».
До нового навчального року в 4-ій школі замість старих санвузлів та рукомийників у жіночому туалеті встановлено нове сучасне сантехнічне обладнання, стіни та підлога обкладені плиткою, модернізована системи каналізації. Тож учні та педагоги закладу відтепер мають змогу користуватися новою вбиральнею, в якій відсутній неприємний запах, легко прибирати та зручно проводити гігієнічні процедури.
А завдяки реалізації проекту в 11-ій школі облаштовано подвір’я, чим створені умови для безпечного перебування дітей під час освітнього процесу та у позау-рочний час, забезпечено комфортний доступ до закладу дітей з особливими освітніми потребами.
Хочу подякувати за підтримку та допомогу керівництву нашого міста, і особливо Ізюмському міському голові Валерію Віталійовичу Марченка, депутату Харківської обласної ради Вісхана Алавдієвичу Ісламова, а за ініціативу – небайдужим та активним батьківським комітетам закладів освіти Ізюма.

– А як щодо іноземних інвестицій?
– Так, є і такі приклади. Завдяки співпраці з європейськими партнерами та залу-ченню коштів міського бюджету на початку року для малюків урочисто відкрив свої двері реконструйований Ізюмський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №6. Заклад відремонтували за кошти, виділені Німеччиною для підтримки регіонів, які прийняли найбільшу кількість внутрішньо переміщених осіб. Тут утеплено і пофарбовано фасад, замінено вхідні двері та вікна, встановлено нову двоскатну покрівлю з металопрофілю. Загальна вартість робіт складає 1 млн. 392 тис. грн. А за рахунок міського бюджету (майже 260 тис. грн.) був зроблений сучасний ремонт харчоблоку та виконані внутрішні роботи у групах.

– Олексію Вікторовичу, цього року в місті відбувся конкурс на посади директорів освітніх навчальних закладів. Розкажіть про це докладніше.
– Раніше, як ви знаєте, директори шкіл та гімназій призначалися виключно керівництвом відповідного структурного підрозділу, а педагогічний колектив та батьківські комітети були позбавлені можливості брати участь в процесі. Впровадження міською владою проведення відкритого конкурсу дало можливість громадськості впливати на затвердження кандидатури майбутнього керівника.
Цього року конкурс проводився 25 та 26 червня. Згідно з порядком проведення він складався з трьох етапів: перший – тестування, другий – ситуаційне завдання для претендента і третє – презентація та співбесіда. У конкурсі могли взяти участь усі бажаючі, які відповідають встановленим кваліфікаційним вимогам на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Всього було подано 12 заяв на заміщення 9 посад директорів. За підсумками проведення трьох етапів конкурсна комісія ухвалила рішення про визначення переможця конкурсу по кожному закладу шляхом голосування.
І з 1 липня 2019 року новопризначені керівники розпочали роботу за новими контрактами: у гімназії №1 – Вікторія Котенко, ЗОШ №2 – Любов Гожа, гімназії №3 – Юлія Ольховська, ЗОШ №4 – Світлана Чершишева, ЗОШ №5 – Наталія Павлюк, ЗОШ №6 – Тетяна Яремко, ЗОШ №10 – Ірина Сухомлин, ЗОШ №11 – Олена Андрушок, ЗОШ №12 – Наталія Малик.

– Одним із індикаторів ефективної роботи освітян є, насамперед, здобутки їх вихованців. Чим можете похвастатися?
– Почну з зовнішнього незалежного оцінювання. У місті у 2019 році ЗНО з української мови та літератури складали 216 учнів, з математики – 135, з історії України – 152. Порівняно з минулим роком результати 2019-го покращилися: збільшився середній бал ЗНО та відсоток учнів, які отримали від 160 балів і бі-льше. Найкращі знання продемонстрували учні гімназій №1 та №3.
Щодо учнівських інтелектуальних змагань, можу сказати, що за результатами ІІІ (обласного) етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад команда міста Ізюм має високі показники – 22 призових місця, з них: п’ять – І місце, сім – ІІ місце, десять – ІІІ місце. Це найбільша кількість призових місць серед міст обласного значення. В IV етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів третій рік поспіль учень 10-А класу гімназії №3 Ярослав Михальчук виборює призове ІІІ місце з хімії.
Активну участь учні загальноосвітніх закладів міста беруть у роботі Малої ака-демії наук України. Тут теж маємо високі результати. У 2018-2019 навчальному році двоє учнів посіли І місця та один – ІІІ місце у ІІ (обласному) етапі. А Яро-слав Михальчук з гімназії №3 у ІІІ (фінальному) етапі Всеукраїнського конкур-су-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України в науковому відділенні хімії і біології в секції «Хімія» посів ІІ місце та отримав срібну нагороду. За свої здобутки у навчанні Ярослава було відзначено Грамотою Ізюмського міського голови під час цьогорічного святкування Дня міста.
Зараз учні та їх педагоги готуються до олімпіад вже 2019-2020 навчального року. Сподіваюсь, що результати продемонструємо ще кращі.

– І на останок – про нововведення. Відомо, що цьогорічний День знань пройшов в іншому форматі – чому і як?
– Так, дійсно, цього року кожен навчальний заклад міста самостійно обирав як провести свято Першого дзвоника. Управлінням освіти Ізюмської міської ради спільно з керівництвом міста було вирішено відмовитись від довготривалих виснажливих лінійок з безліччю промов та інших офіціозів. Натомість, для школярів нашої громади новий 2019-2020 навчальний рік розпочався з різноманітних тематичних флешмобів, ігор на свіжому повітрі, квестів, вікторин, театралізованих вистав та інших цікавинок.
Учні, педагоги та батьки із задоволенням сприйняли такий інноваційний формат святкування. Сподіваюсь, продовжимо такі напрацювання і надалі. Тож всі святкові заходи у школах, гімназія, дитячих садочках ізюмської громади будуть проходити у невимушеній атмосфері, стануть приємним та цікавим, сповненими для всіх позитивних емоцій.

Електронна платформа Громадський бюджет