Офіційний сайт міста Ізюм

395 переглядiв

Інтерв’ю з начальником управління культури Оленою Ясновою

 DSC05523

       1.Олено Іванівно, наскільки змінилося культурно-мистецьке життя міста протягом цього року? Що можна зарахувати до ексклюзиву?

       Насамперед, хочу привітати з наближаючимся професійним святом: Всеукраїнським днем працівників культури та аматорів народного мистецтва всіх працівників культури та майстрів Ізюмщини, всіх наших ветеранів праці. Висловити їм щиру подяку за їх натхненний самовідданий труд. Наша країна по праву займає в світі одне з ви значніших місць у сфері здобутків культури як минулих часів, так і теперішніх. Професійні працівники нашої галузі та наші аматори завжди з честю гідно представляють наше місто і наш край.

       Що стосується Вашого питання – чи змінилося культурно-мистецьке життя міста, то доречним буде сказати не про зміни, а про збільшення розмаїття творчих заходів. Так, наприклад, в цьому році наш краєзнавчий музей долучився до міжнародної акції, що проводиться навесні в багатьох країнах світу з нагоди Міжнародного дня музеїв і носить назву «Ніч в музеї». В цей день було змінено режим роботи музею, до пізнього вечора в кожному виставковому залі проводились інтерактивні заходи, що змінювали один одного, охоплювали за інтересами усі верстви населення, починаючи з науково-популярних лекцій до проведення майстер-класів. Відвідувачам дуже сподобалась така ідея, тому цей захід, упевнена, стане для нас щорічним. 

       Поряд з відзначенням та святкуванням загальнодержавних і традиційних місцевих свят, в цьому році, за ініціативи Управління молоді, спорту та іміджевих проектів та нашій спільній з ними роботі, за повної підтримки та сприянні керівництва міста, в Ізюмі було започатковано театралізовано-розважальне концертне святкування Дня Європи.  Метою заходу було не тільки ознайомлення глядача зі здобутками та традиціями європейських країн, а й на меті, за нашою пропозицією, – долучити до проведення свята самих громадян – наших з вами колег – організації та установи міста, громадські організації. Може для декого було дивним вперше побачити, наприклад, працівників комунальних служб у ролі артистів. Але я завжди кажу – немає не талановитих людей, їм просто потрібно надати можливість розкрити свій талант. Адже саме завдяки їхній активній участі у проведенні цього свята, воно стало унікальним, яскраво-новим і, впевнена, принесло задоволення не тільки глядачам, а й самим його учасникам.

       В продовження можу сказати, що саме завдяки участі керівників та працівників різних установ міста, День вишиванки та День Незалежності України також були відмічені новими подіями. На площі наш Герб, що називається, ожив національним народним орнаментом, а по центральній вулиці міста було пронесено Державний Прапор довжиною 24 метри. Це було не тільки дуже високо-патріотично, а й дуже щиро і піднесено.

       Ще одне свято, що в серпні вперше відбулось у нашому місті, охопивши не тільки його центральну частину, а й берег Сіверського Дінця – масштабний літературно-музичний фестиваль  «Дорога на Схід», ініціатором якого став Благодійний фонд відомого українського поета, музиканта, громадського діяча – Сергія Жадана та міська влада. Статус обласного фестивалю, підтримка голови Харківської обласної державної адміністрації, головного спонсора – Райффайзен банку Аваль, високі гості, що завітали на свято – все це свідчить про те, що в нашого міста є величезний потенціал для організації та проведення культурних заходів такого рівня. І ми повинні це використовувати, бо це невід’ємна складова нашого іміджу як на українській так і на міжнародній арені.

       Нові формати, наприклад, проведення Дня захисника України та Дня Українського козацтва, свята, що пройшли під патронатом міського голови за участі української співачки Натаніки, у Міському Палаці культури та в місці дислокації 27-ї Сумської реактивної артилерійської бригади теж свідчать про те, що взагалі, говорячи про будь-які зміни в культурному житті міста, потрібно пам’ятати, що культура – це жива структура, яка постійно оновлюється, доповнюється новими ідеями, рисами, подіями. Кожен, навіть традиційний, захід – неповторний. Набуває нових кольорів його оформлення та внутрішній зміст, з кожним роком вдосконалюється організаційна система та зростає професіоналізм як артистів, так і глядача. І, повертаючись до слова «ексклюзив», на мою думку, сама українська культура – то є ексклюзив, бо вона щира, професійна, вихована, і відкрита. 

 

       2.Чи залучаєте ви грантові кошти?

       Питання залучення грантових коштів в першу чергу за напрямками, як на проведення ремонтів об’єктів, так і на покращення матеріально-технічної бази закладів культури є і залишається одним з актуальних і пріоритетних.

       У цьому році наша робота здійснювалась по обом напрямкам. Так, розроблені у поточному році за рахунок місцевого бюджету проекти на капітальний ремонт покрівлі Міського Палацу культури з впровадженням заходів енергозбереження та  енерго-ефективності, та відкоригований проект на капітальний ремонт будівлі культурно-дозвільного комплексу «Спартак» були не тільки подані до області для включення в Програму економічно-соціального розвитку Харківської області на 2018 рік, але й з метою залучення інвестиційних коштів, подані на розгляд до Державного фонду регіонального розвитку. Одночасно проект по капітальному ремонту КДК «Спартак» поданий і на розгляд до Європейського інвестиційного банку.

       Крім цього, сьогодні управлінням замовлено ще два проекти – на капітальний ремонт (впровадження заходів з енергозбереження) Ізюмської дитячої художньої школи ім..С.І.Васильківського та передпроектний експертний висновок з комплексних наукових та технічних досліджень по реставрації будівлі ПМтаП «Залізничник». З місцевого бюджету на оплату за замовлені документи вже виділено 150,0 тис. грн. Ще один проект, який буде замовлено найближчим часом, також стосується Палацу «Залізничник», але вже зовнішнього  реставраційного ремонту будівлі та проведення необхідних геологічних досліджень грунтів біля об’єкту. На ці роботи передбачено виділення додаткових коштів по управлінню в сумі 250,0 тис. грн..

       Сьогодні ситуація по Палацу найбільш критична, будівлі майже 100 років, з кожним роком її стан погіршується. Питання, щодо необхідності ремонту нами почало ставитись ще з 2010 року. У 2012 році за нашої ініціативи було виготовлено проект на реабілітаційні роботи будівлі, але, на жаль, так і не було профінансовано, а проект втратив термін своєї дії. Тому після виготовлення всієї нової проектної документації, потрібно негайно на всіх відповідних рівнях вирішувати питання щодо термінового проведення його ремонту.

       Безумовно, оскільки всі перелічені мною проекти мільйонно-кошторисні, то окрім роботи в напрямку залучення державних або обласних субвенцій, ми разом з виконавчим комітетом Ізюмської міської ради вже займаємось пошуком відповідних грантових проектів та інвесторів. Одночасно поряд з глобальними проектами, в цьому році також була активно продовжена робота і в міні-грантових проектах, зокрема від Харківської обласної ради «Разом в майбутнє». На конкурс було подано 7 проектів (пам’ятаєте, в минулому році саме завдяки цьому конкурсу були замінені вікна та вхідні двері в дитячій музичній школі). І хоча в цьому році ми, нажаль, не увійшли до числа переможців, робота в даному напрямку  звісно буде продовжена.

       Поряд з цим, вдалою в поточному році стала наша співпраця з німецьким товариством міжнародного співробітництва «GIZ». Міський Палац культури став переможцем в конкурсі проектних пропозицій, завдяки чому його  технічна база поповнилась новою музичною апаратурою, мікрофонами, світловою технікою, одягом сцени, телевізорами та меблями на загальну суму 388,0 тис.грн.

       Хочу зазначити, що з метою вдосконалення роботи в напрямку підготовки грантових проектів та співпраці з інвесторами керівники закладів культури постійно направляються управлінням на всі відповідні семінари і тренінги, які проводяться в Ізюмі та в інших містах України.

       Сподіваюсь, що наступний рік за результатами вже поданих сьогодні проектів до різних фондів  та нових проектів буде вдалим та успішним для нашої галузі.

  

       3.Минулого року в інтерв’ю Ви розповідали, що міська влада вперше за стільки років фінансово підтримала Ваше управління, саме в напрямку значного покращення матеріально-технічної бази закладів. Які справи з фінансуванням цього року? Чи вдалось зберегти позитивну динаміку?

       Ви самі розумієте, що бюджетних коштів на вирішення одночасно всіх проблемних питань завжди не вистачає. Наприклад, зараз, поряд з ремонтом покрівлі, ретельно вивчається питання щодо відновлення, ремонту опалювальної системи концертної зали Міського Палацу культури. Цій проблемі вже понад 20 років і, якщо не в цьому, то в наступному році, я впевнена, вона буде вирішена. Тобто в цьому році акцент було зроблено насамперед на підготовку проектно-кошторисної документації на капітальні ремонти об’єктів, на проведення необхідних поточних ремонтів, в тому числі опалювальних систем, на вирішення питань щодо виконання законодавства з охорони праці та з пожежної безпеки і, оскільки первинний бюджет був дуже обмежений, крім цього, додаткові кошти виділялись не тільки на виплату заробітної плати і оплату комунальних платежів, але й просто на функціонування закладів.

       Так на сьогодні сума додаткових коштів виділених по управлінню становить понад трьох мільйонів, з них два мільйони шістсот тисяч виділено на оплату по захищеним статтям, 245 тисяч гривень на проведення святкових заходів.

       Не залишилась поза увагою і матеріально-технічна база, яка поповнилась і за рахунок грантових коштів, і за рахунок місцевого бюджету. Зокрема, двадцять тисяч гривень було виділено на централізовану бібліотечну систему – не тільки на періодичні видання, але й на закупівлю книжкових видань. І це дуже своєчасно, оскільки на оновлення книжкового фонду кошти не виділялись багато років. Також в цьому році в заклади частково була придбана світлова, фото, орг-техніка та комплектуючі до неї.

       Безумовно, цих коштів вкрай недостатньо для вирішення усіх проблемних питань саме матеріально-технічного оновлення наших закладів культури, мережа яких, до речі, є найбільшою в області. Але, завдяки розумінню керівництва міста,  поступово проблеми вирішуються.

       На найближчій сесії планується, окрім коштів на проекти, виділити додатково по нашому управлінню 174,0 тисячі гривень, які розподілені як на поточні ремонти, заміну лічильників, проведення новорічних заходів, так і в тому числі на оновлення матеріально-технічної бази закладів. Тому позитивна тенденція, безумовно, є і, повторюю, поступово ми рухаємося вперед.

  

       4.Яких успіхів в цьому році досягали творчі колективи міста і в яких конкурсах брали участь та перемагали?

       До наших закладів, в яких зростають творчі колективи міста та навчаються талановиті діти, належать заклади культури клубного типу та дві школи естетичного виховання.

       Хочу нагадати, що на базі наших Палаців та будинків культури в цілому сьогодні діє 18 різножанрових колективів, з яких 2 мають звання народних, а 4 – звання зразкових, а в художній та музичній школах навчається 491 учень.

       І в цьому році ми продовжуємо тримати високу планку участі самодіяльних колективів у конкурсах різного рівня. На сьогодні це понад 30 фестивалів, що проходили в різних містах нашої країни. Всього отримано 160 призових місць, серед яких 58 перших і 3 гран-прі.

       Найбільш яскраві та знакові конкурси, перемогами в яких ми можемо пишатись це: міжнародні: «Золота туфелька», «Лотос Надії», «Гранд Мьюзік фест», «Джерело талантів», «Жива вода», «Талановиті діти України» і всеукраїнські: «Зіркові канікули в країні талантів», «Весняний єралаш», «Кубок ліги танцю», «Лимонад», «Гран-прі Слобожанщини», «Чорна пантера» та багато інших всеукраїнських та обласних конкурсів.

       Рівень мистецької початкової освіти наших музичної та художньої шкіл теж, як і завжди, високий, що підтверджується конкурсним набором. Участь учнів в цьому році у профільних олімпіадах та конкурсах – 100%-ва.

       Вагомими досягненнями на сьогодні є призові місця учнів на міжнародних фестивалях: «Підводні фантазії», «Лотос Надії», інтернет-фестивалях «Сонячне коло», «Модний образ», «Гранд Мьюзік фест», обласних конкурсах «Надія», «Хліб в моїй уяві».

       Не можу не сказати, що деякі наші викладачі самі беруть участь у конкурсах – що з педагогічної точки зору є дуже стимулюючим прикладом для учнів. Так у цьому році ансамбль скрипалів-викладачів музичної школи «Бравісімо» влітку на етапі проведення в нашій країні Міжнародного конкурсу «Gold Talent» виборов І місце та отримав сертифікат на представлення нашої країни в Чехії у фіналі конкурсу, і вже наприкінці жовтня прославив наше місто на європейському мистецькому майданчику, ставши лауреатом ІІІ премії у Празі.

       До кінця року у нас ще заплановано участь творчих колективів та учнів шкіл в різних конкурсах та фестивалях, впевнена – перемоги будуть, і хочу побажати викладачам та керівникам колективів, що працюють в усіх навчальних, вихованих закладах міста і готують дітей до творчих, інтелектуальних, спортивних чи будь-яких інших злетів – тільки позитивних результатів, учнівських та особистих перемог. 

 

       5.Поділіться Вашими планами на ближчий час. Яких великих та цікавих заходів нам слід очікувати?

       Наближається кінець року. А це завжди підготовка до мабуть найулюбленіших та найочікуваніших новорічних свят. По-перше, в кожному закладі культури зараз формуються плани, починаючи з Дня Святого Миколая там вже будуть проходити новорічні розважальні заходи. По-друге, паралельно йде підготовка до найбільш масових заходів, якими безумовно стануть відкриття головної ялинки, зустріч в ніч на перше січня нового року на центральній площі, різдвяне свято Архієрейської ялинки.

       На сьогодні, разом з міським головою, майже доопрацьовано формат проведення новорічної ночі, єдине поки що скажу – його буде змінено, але, зрозуміло, з урахуванням уподобань тих ізюмчан, які проводять новорічну ніч на площі.

       Усі інші новорічні заходи безперечно принесуть багато приємних хвилин, сюрпризів, подарунків – саме тому вони й новорічні.

       І, оскільки ми говоримо про свята, і майже підводимо підсумки цього року, хочу насамперед подякувати в особі міського голови Валерія Віталійовича Марченка керівництву міста, що приділяє увагу не тільки технічним та адміністративним питанням, а й творчим, і бере саму активну особисту участь у втіленні творчих проектів.

       Також дякую нашому депутатському корпусу, усім керівникам бюджетних і комунальних установ за надання допомоги з підготовки проведення масових заходів та особисту в них участь, бо саме це і демонструє єдність громади. Думаю, попереду, завдяки об’єднанню наших спільних зусиль, у нас ще багато звершень. 

 

       6.Дякую за інтерв’ю. І наостанок. Нам відомо, що окрім основної роботи ви також займаєтесь викладацькою діяльністю в музичній школі. Що є для Вас музика і яка найбільш Вам до вподоби?

       Розумієте, оскільки за першим фахом, закінчивши консерваторію, я музикант, а вже за другим фахом – державний службовець, я мабуть ніколи не захочу зовсім залишати свою виключно творчу професію, бо не тільки обожнюю дітей і сцену, але й поважаю свій особистий професіоналізм, здобутий протягом майже 12 років у спеціалізованих вищих мистецьких навчальних закладах культурної столиці України – Харкові. Як начальник управління культури, я завжди отримую задоволення від гарного проведення заходу, його підготовки та організації, але особистий вихід на сцену зі своїм дитячим колективом викликає незабутнє почуття, бо то є результативний плід твоєї викладацької діяльності, а педагог – то свята професія, у сфері культури вона свята у кубі – бо, поряд з викладанням основного предмету, виховує душу людини. Що стосується моїх музичних уподобань, то оскільки я в тій чи іншій мірі вивчала усі види мистецтва, то однаково люблю всі його жанри і напрямки, – від класичних до будь-яких авангардних, від «Саги про Форсайтів» до «Квіна», від античної скульптури до сучасної пісні. Головне, щоб цей твір ніс в собі високу духовну складову. Саме це мені і до вподоби.