Офіційний сайт міста Ізюм

473 переглядiв

Інтерв’ю з заступником начальника управління освіти Віктором Мартиновим

MVI_9609-0-02-15-608

       1.Вікторе Олександровичу, розкажіть, які нові зміни в навчальному процесі чекають на школярів та вчителів з огляду на нову реформу освіти?

         5 вересня 2017 року, закон, яким користувались 26 років, скасували. У новому Законі впроваджується 12-річна школа та ще ряд нововведень.

         Цьогоріч реформу освіти як експеримент запустили в 100 українських школах. Тож за новими правилами частина першачків навчається вже зараз. А на повний запуск реформи варто розраховувати вже з вересня 2018 р. Але нововведення стосуватиметься лише тих дітей, які прийдуть до першого класу.

Основні нововведення, які чекають на середню освіту з наступного навчального року:

  • Діти ходитимуть до школи з 6 років. Навчання триватиме 12 років.
  • Школа буде трирівнева:
  • початкова – 4 роки, вводиться з 2018 року,
  • базова середня освіта – 5 років (гімназії), вводиться з 2022 року,
  • профільна середня освіта – 3 роки (ліцеї та заклади професійної середньої освіти), вводиться з 2027 року.

         Відтак, школи, а у майбутньому гімназії або ліцеї,  стануть профільними, учень зможе обирати: навчатися в академічному ліцеї чи професійному коледжі. І зникне необхідність “зубріння” предметів, які в професійній діяльності людині не знадобляться.

         Після кожного з етапів навчання на учнів чекатиме державна підсумкова атестація. Вона зможе проводитись і у вигляді ЗНО. Саме за її результатами школяра будуть зараховувати на наступний освітній рівень. Однак для початкової школи тестування буде лише показником успішності. 

         В школах хочуть запровадити компетентніше навчання. Це означає, що вчителі повинні показати, як застосовувати знання та вміння у житті.

         Учень може вчитись дистанційно через інтернет або екстернатно, тобто самостійно проходити навчальний матеріал. Приймається і домашнє навчання, коли освіту забезпечують батьки, а також педагогічний патронаж. Якщо дитина за станом здоров’я не може відвідувати заняття в школі, то за нею закріплюють вчителя, який навчає її вдома.

         Керівника навчального закладу призначатиме засновник або уповноважений ним орган за результатами конкурсного відбору та за контрактом не більш, ніж на 2 строки, якщо претендент на посаду бере участь у конкурсі вперше, що дозволить оновлювати управлінські кадри. Якщо вже працює директором закладу освіти, то на 6 років і не зможе бути на посаді в одній школі більше двох термінів.  

         Запроваджується до обов’язкової атестації педагогів проходження сертифікації (зовнішнє оцінювання компетентності вчителів).  

       Закладу освіти відтепер надається фінансова, академічна, організаційна та кадрова автономія.

       За результатами ЗНО чи низьких результатів навчання здобувачів освіти запроваджується форма інституційного аудиту, за результатами якого готуватиметься висновок про якість освітньої діяльності як рекомендаційна для засновника закладу освіти.

       2.Як Ви вважаєте, як ця реформа вплине на освітянську галузь в нашому місті? Чи готові ми до її впровадження? Чи дійсно вона покращить якість освіти?

         Не можу сказати, що готові на сто відсотків. По-перше, матеріально-технічна база повинна бути зовсім іншою. Адже вимоги до вчителів, дітей та батьків зміняться докорінно. Педагогічні колективи готові втілювати в життя усі вимоги освітянської реформи. А спільними нашими  зусиллями разом з міською владою, батьками та учнями ми втілимо у життя цей закон. Можна критично оцінювати нововведення, однак вони свідчать про свіжі європейські тенденції в освітньому просторі України, значне підвищення професійного та соціального рівня педагогів, створення нових якісних умов для здобувачів освіти.

       3.Які інвестиції в галузь освіти міста Ізюм залучені керівництвом міста в цьому році і на які об’єкти вони спрямовані?

       З метою зниження питомих енерговитрат, зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів та, як наслідок зменшення коштів місцевих бюджетів на оплату енергоносіїв, керівництвом міста та управлінням освіти залучені кошти  на загальну суму 39 млн. 630 тис. 898 грн., а саме:

  1. Переможцями обласного конкурсу міні-проектів розвитку територіальних громад «Разом в майбутнє» Харківської обласної ради стали 3 проекти з енергозбереження: «Капітальний ремонт по заміні дерев’яних блоків на енергозберігаючі металопластикові у ІДНЗ №9, 14 та ЦДЮТ.
  2. За рахунок грантів міжнародного фонду GIZ проводяться капітальні ремонти будівель ІДНЗ №12 та ІЗОШ №2. Також завдяки співпраці з GIZ  в школу №2 повністю закуплено нові меблі – парти, стільці, столи, дошки та ін.
  3. За кошти грантів міжнародного фонду НЕФКО впроваджуються заходи з енергозбереження в ІДНЗ № 17 та ІЗОШ №5.
  4. За рахунок гранту Українського фонду соціальних інвестицій в Ізюмської гімназії № 3 проводиться заміна всіх вікон на нові енергоефективні, встановлення мембранної поверхні частини даху та заміна вхідних і евакуаційних дверей.
  5. За грантові кошти облаштовано комп’ютерні класи в школах №5 та №12, а садочок №10 поповнився новими сучасними меблями.

       4.А які кошти місцевий бюджет витратив в цьому році на освіту?

       Окрім поточних видатків, таких як, – оплата енергоносіїв та організація харчування учнів ЗНЗ та дітей ДНЗ, в цьому році міська влада виділила кошти на підвищення кваліфікації педпрацівників,  а також на закупівлю   матеріалів для поточного ремонту, придбання шкільної та спортивної форми для дітей-сиріт та ін.

       У планах є подальша участь у грантових проектах? В Яких саме?

       Щорічно управління освіти бере участь у грантових проектах з метою покращення матеріально-технічної бази та проведення заходів з енергоефективності та енергозбереження в закладах освіти. Так управлінням освіти в 2017 році подано заявки до Ізюмської міської ради для участі у конкурсному відборі в рамках проекту «Енергоефективніть у громадах» за підтримки GIZ – уряд Німеччини для проведення капітальних ремонтів з впровадженням заходів з енергозбереження. Також планується розпочати в 2017 році впровадження проекту за підтримки GIZ «Капітальний ремонт з впровадженням заходів по енергозбереженню та енергоефективності в ІДНЗ № 10» та в 2018 році планується провести «Капітальний ремонт з впровадженням заходів по енергозбереженню та енергоефективності в ІДНЗ № 6».

        5.Як йдуть справи з харчуванням в закладах освіти?

       З метою забезпечення харчуванням дітей і підлітків в навчальних закладах міста було затверджено перелік пільгових категорій дітей для організації харчування в загальноосвітніх навчальних закладах та дозволено здійснювати платні послуги з харчування учнів в загальноосвітніх навчальних закладах за рахунок батьківських коштів.

Встановлено таку вартість харчування:

       Пільгові категорії сімей повністю забезпечені безкоштовним харчуванням за рахунок міського бюджету.

          Для вихованців дошкільних навчальних закладів в поточному році затверджено 60 % батьківську плату і 40% місцевого бюджету за харчування дітей.

         Також  встановлено 50% знижку на батьківську плату за харчування дітей з багатодітних сімей.

       6.Чи в повному обсязі заклади освіти забезпечені матеріально-технічною базою?

       Забезпечення і підтримання матеріально-технічної бази в галузі освіти нашого міста вимагає значних коштів і міська влада постійно нас підтримує в цьому питанні .

       Так за погодженням міської влади протягом 10 місяців на освіту виділені додаткові кошти з місцевого бюджету в сумі майже пів мільйона гривень.

       7.Які плани управління освіти на цей навчальний рік?

       Планів дуже багато. Але є першочергові завдання.

             По – перше, зараз розпочинається міський етап Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів, переможці яких будуть брати участь у обласному етапі. Впевнений в тому,  що наші учні будуть захищати честь міста та області і на Всеукраїнському етапі учнівських олімпіад з навчальних предметів.

             По-друге, це організоване закінчення навчального року і проведення зовнішнього незалежного оцінювання.  Зараз вирішується питання щодо проведення ЗНО саме в місті Ізюмі. Це дозволить випускникам 11-х класів проходити тестування «вдома», на базі закладів освіти міста.

             Ну, і, звісна річ, – це впровадження в життя нового Закону України «Про освіту». Вирішення даного питання можливе лише за умови консолідації зусиль Ізюмської міської ради, управління освіти, керівників закладів освіти, педагогічних і учнівських колективів та батьківської громадськості.

             Попереду нас чекає дуже складна, напружена робота.