427 переглядiв

ОСББ чи самоуправління: як ізюмчани мають почати керувати своїми будинками

MVT01009

Відповідно до Закону України від 9 листопада 2017 року №2189 «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності з 1 травня 2019 року, співвласники кожного багатоквартирного будинку повинні обрати форму управління будинком, серед яких – об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), управління співвласниками самостійно чи обрання управителя індивідуально.
Слід зазначити, що в Ізюмі співвласники 31 багатоквартирного будинку обрали управителя самостійно, 31 – створив ОСББ та 1 – обрав самоуправління.
На жаль, 159 будинків нашого міста не визначились з формою керування. Тож, згідно з чинним законодавством за результатами проведеного конкурсу рішенням виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 26 червня 2019 року №0573 «Про призначення управителя багатоквартирного будинку» керуючою компанією у них стало Комунальне підприємство «Благоустрій міста Ізюма».
Але хочемо зазначити, що у разі незгоди, співвласники за результатами загальних зборів можуть прийняти рішення про обрання іншого управителя або про зміну форми управління взагалі. Договір з призначеною керуючою компанією достроково розривається у відповідності до чинного законодавства.
Яку ж тоді форму управління краще обрати?
Досвід Прибалтійських країн та Польщі вже давно показав високу ефективність роботи об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – юридичної особи, створеної для управління, утримання та використання неподільного та загального майна. У нашій країні цей термін став відомим широкому загалу з прийняттям у 2015 році Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». І хоча створення ОСББ – справа непроста, зате вигідна. По-перше, таке об’єднання є неприбутковою організацією, отже податки не сплачуються. До того ж, співвласники самостійно розраховують розміри внесків членами об’єднання, здійснюють контроль за надходженням платежів, а також за раціональним використанням цих коштів. ОСББ – чи не єдиний варіант наведення порядку у будинку.
Крім того, саме ОСББ, і тільки вони, можуть отримати кошти від держави, органів місцевого самоврядування на заходи з підвищення енергоефективності, приймати участь у проєктах, отримувати відшкодування частини суми по кредитах. Приклади таких ОСББ у нашому місті є. У 2017 році участь в обласному конкурсі мініпроєктів «Разом в майбутнє» дозволила ОСББ «Оберіг-Ізюм» (вул. Покровська,26) облаштувати бетонне вимощення навколо будинку. А цьогорічний переможець ОСББ «УЮТ» (вул. Героїв-Чорнобильців,14) виконав ремонт, реставрацію та оздоблення фасаду будівлі.
І таких прикладів в Ізюмі багато.
Також є можливість відмовитися від послуг призначеного управителя і знайти його самостійно. Наприклад, в Ізюмі послуги житлово-комунального характеру надає приватне підприємство «Ізюмжитлосервіс».
Але, якщо за певних причин такі форми організації вас не влаштовують, то співвласники можуть управляти будинком самостійно – тобто всі питання, які виникають під час експлуатації будинку, його ремонту, прибирання прибудинкової території, величину тарифу та інше вирішуються всіма його мешканцями спільно.
Але яку б з вищезазначених форм будинкового управління ви не вибрали, пам’ятайте – ваше житло у ваших руках: прийшов час братися за роботу та усвідомлювати себе власниками, які не тільки мають право користуватися своїм майном, а й відповідати за його стан!
Пропонуємо ініціативним групам звертатися до Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради (вул. Покровська,32, телефон 2-11-40) за наданням необхідної роз’яснювальної та методичної допомоги.

Електронна платформа Громадський бюджет