499 переглядiв

Про зроблене, плани на майбутнє, об’єднання громад та президентські вибори – В ІНТЕРВ’Ю ІЗЮМСЬКОГО МІСЬКОГО ГОЛОВИ ВАЛЕРІЯ МАРЧЕНКА

Ізюм ОФІЦІЙНИЙ.00_00_06_17.неподвижное изображение030

– З початком весни наше місто оживає: відновлюються роботи з благоустрою територій, починають впроваджуватись нові проекти та здійснюватись минулорічні плани. Валерію Віталійовичу, всі ми бачимо, що за останній час зроблено дуже багато у відновленні інфраструктури міста. Розкажіть, що було зроблене за останній рік.
– Про те, що було зроблене за три роки в Ізюмі я наприкінці минулого року доповів на звіті Ізюмського міського голови. Тож зупинюсь на об’єктах 2019 року.
Зовсім недавно почав роботу оновлений сучасний Центр надання адміністративних послуг. Його було облаштовано коштами німецьких партнерів GIZ та американських USAID, а також із залученням фінансування з міського бюджету. З його відкриттям у жителів нашого міста з’явилась можливість отримувати всі необхідні адміністративні послуги, в комфортному, сучасному та єдиному місці, із зручним графіком роботи, кваліфікованим персоналом та у найкоротші терміни. А люди з обмеженими фізичними можливостями два рази на тиждень обслуговуються на дому спеціалістами центру за допомогою портативного мобільного кейсу.
Також було відкрито реконструйований Ізюмський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №6. Тут утеплено і пофарбовано фасад, замінено вхідні двері та вікна, встановлено нову двоскатну покрівлю з метало профілю, був зроблений сучасний ремонт харчоблоку та інші внутрішні роботи.
Триває облаштування лікарняного містечка і поступово ізюмські медичні заклади наближаються до європейського рівня. Так, добігають кінця ремонтні роботи в інфекційному відділенні та у пологовому будинку. Разом з тим продовжується капітальний ремонт стаціонарного корпусу Ізюмської центральної міської лікарні. На жаль, затримка виникла через недофінансування об’єкту в 2018 році, тож роботи перейшли на 2019-й. Але держава пообіцяла, що роботи будуть повністю профінансовані. Тож сподіваємося завершити їх до кінця цього року.

– Багатьох цікавлять плани міської ради по реалізації проектів у 2019 році.
– На 2019 рік у нас дуже багато планів, Сподіваюсь, якщо не буде ніяких форс-мажорних обставин, ми їх виконаємо.
Почну з головного і, мабуть, наймасштабельнішого проекту для Ізюма – будівництва на базі спортивного комплексу «Донець» (мікрорайоні приладобудівного заводу) нового плавального басейну. Для міста цей об’єкт є дуже важливим, потрібним і очікуваним всіма ізюмчанами. Приємно, що підтримку та допомогою при будівництві цього об’єкту наше місто має від голови Харківської обласної державної адміністрації Юлії Світличної. Вже є домовленість з Державним фондом регіонального розвитку про його фінансування, закладені сюди і кошти з міського бюджету. Думаю, що з травня цього року вже розпочнемо проводити тендерні процедури на визначення компанії, яка буде займатися його будівництвом. За рік такий великий об’єкт навряд чи вдасться збудувати, але до кінця 2020 року, якщо все буде добре, він буде закінчений.
До того ж, у цьому мікрорайоні колишнє приміщення центральної районної бібліотеки будемо реконструювати під повноцінний профільний комплекс для занять єдиноборствами. Зараз юні ізюмські боксери, кікбоксери та тхеквондісти не мають єдиного тренувального приміщення і змушені займатися хто де. Тут же будуть всі умови для занять: відповідно облаштовані зали, сучасні тренажери, душові кабінки тощо. Тим більше, що наші спортсмени з цих видів змагань завжди гідно представляють рідне місто і на обласних, і на всеукраїнських, і на міжнародних змаганнях. Вже є проект реконструкції, шукаємо шляхи фінансування.
Також у спортивному комплексі «Локомотив» буде встановлена вентиляційна система. Через її відсутність у будівлі нині погана циркуляція повітря. Тож аби і спортсменам, і глядачам було комфортно перебувати там під час змагань та тренувань плануємо її облаштувати вже найближчим часом.
До спортивної інфраструктури міста завдяки перемозі в обласному конкурсі міні-проектів «Разом у майбутнє» у центральному міському парку буде зведено скейт-майданчик та ролледром.
До речі, про міський парк: вже розроблений проект по його відновленню. І вже, як ви бачите, розпочато ремонт сходинок. Плануємо також реконструкцію фонтану, центральної сцени, доріжок, інфраструктури парку тощо. Тож за два роки він матиме привабливий вигляд, де і дорослі, і дітлахи із задоволенням будуть гуляти та відпочивати.
Щодо освітньої сфери, то тут будуть продовжуватись роботи. Так, цьогоріч заплановано капітальні ремонти двох шкіл – ЗОШ №6 та ЗОШ №11: заміна вікон та дверей на енергозберігаючі, встановлення індивідуального теплового пункту, модернізація систем вентиляції утеплення стін та покрівлі, облаштування подвір’я тощо. У всіх інших навчально-освітніх закладах міста, де до цього не були замінені вікна, плануємо закінчити встановлення нових енергозберігаючих. А у наступному році вже розпочнемо заходи по енергозбереженню у дитячих садочках.
В планах є і відкриття нового дитсаду по вулиці Сумській. Він зможе розвантажити два мікрорайони міста Піски та Нафтовик, бо наразі там є великі черги до ДНЗ №6 та №10, оскільки підростає багато дітей, які потребують кваліфікованого догляду, виховання та навчання. Зараз коштами міського бюджету робимо проект реконструкції будівлі, а наступного року, сподіваємося, розпочнемо всі роботи.
З метою створення молодіжного публічного простору, де б молодь могла спілкуватися, проводити змістовно дозвілля та реалізовувати себе буде реалізовано проект «Створення молодіжного ХАБУ».
Будуть проводитися роботи і у житлово-комунальній сфері. Продовжимо капітальний і поточний ремонт доріг. З цією метою буде закуплено два автомобілі для комунального підприємства «Благоустрій міста Ізюма». Перший – асфальтна машина для ямкового ремонту доріг. Це дасть можливість власними силами ремонтувати міські дороги, а отже майже у 2 рази зекономити кошти бюджету. І друга – універсальна машина, яка влітку буде прибирати дороги від бруду та поливати, а взимку – розчищати снігові замети та посипати сумішшю від ожеледиці.
Тривають тендерні процедури по будівництву нової котельні по вулиці Пролетарській, яка буде забезпечувати теплом всі багатоповерхівки на Верхньому селищі. Зараз їх опалює стара котельня, яка була збудована для обслуговування не лише будинків цього району, але й колишнього оптико-механічного заводу. Заводу вже давно немає. І нині вона є енерговитратною: для достатнього опалення багатоповерхівок потрібно лише 3 мВт, а в неї – потужність 20 мВт. Тож самі бачите, наскільки затратним для міста є її обслуговування. До початку опалювального сезону плануємо цей об’єкт ввести в експлуатацію.
Продовжимо і роботи по освітленню Ізюма. Плануємо замінити на нові, сучасні та економічні світильники по вулиці Соборній, а також по трасі, яка проходить через наше місто. А ті, що зараз знаходять на них, встановимо на інших вулицях міста, де ще немає достатнього освітлення.
Я перерахував лише основні плани на 2019 рік. Є ще багато маленьких проектів, реалізацію яких ви зможете побачити протягом року.

– В країні актуальне питання добровільного об’єднання громад. Яке Ваше бачення цих процесів на Ізюмщині.
– На даний момент існує Перспективний план формування територій громад Ізюмського району, де означені дві об’єднані територіальні громади – Оскілька сільська ОТГ, яка вже створена і працює два роки, і Ізюмська міська ОТГ, яка об’єднує сільські рад, що не ввійшли до Оскільської.
На мою думку, перш за все, треба зробити аналіз доцільності та ефективності цього процесу. Зазначу, що об’єднання обов’язково повинно враховувати економічні та логістичні чинники. Треба дивитися, чи є сенс приєднувати такі сільські ради, як наприклад, Бугаївська чи Олександрівська, які знаходяться дуже далеко від Ізюма.
Ми були в Польщі та Латвії, де подібні процеси вже відбулися. З досвіду своїх колег з міст-побратимів Ізюма та фахівців з цього питання, дізналися, що ефективна, дієздатна та спроможна громада може бути лише у тоді, коли її чисельність перевищує 40 тисяч населення і відстань до центру є не більшою 30 кілометрів.
Я вважаю, на даному етапі слід співпрацювати з тими сільськими радами, території яких межують з містом. Тому що об’єднання громад передбачає, в першу чергу, наближення до жителів сільських рад послуг, які вони зможуть зручно, комфортно та якісно отримувати – медичні, освітні, культурні, соціальні, житлово-комунальні та інші. Я вважаю, що місто в повному обсязі та на достатньому рівні може їх надати.
Іще надзвичайно важливо, аби жителі сільських рад самі визначилися яким чином їм об’єднуватися. Лише вони, ані будь-які чиновники, мають прийняти таке важливе для їх подальшої долі рішення.
На жаль, у нас склалася ситуація, коли районна адміністрація зайняла якусь деструктивну позицію і нині, не зважаючи на думку сільських жителів, намагається з незрозумілих причин «перекроїти» існуючий Перспективний план. Такі факти є. Хочу сказати, що логіки та економічного підгрунття в такому об’єднанні зовсім не має. Але, наголошую, що остаточне рішення залежить саме від територіальної громади сільської ради.
Наведу яскравий приклад. Громада сіл Кам’янської сільської ради вирішила добровільно приєднатися до міста Ізюм. Вони самоорганізувались і провели громадські слухання з цього питання, на яких були присутні більше 200 жителів. Розуміючи всі перспективи для розвитку та життєдіяльності їхньої громади, рішення про приєднання до міста було прийняте майже одноголосно. Зараз вже проходять технічні етапи процесу і я думаю, що невдовзі у нас буде ще одна ОТГ з центром в місті Ізюм.
Запрошую і інші сільські ради, які територіально знаходяться поруч з Ізюмом долучитися до приєднання. Вирішуйте, бо до кінця процесу добровільного об’єднання громад залишилося не так вже і багато часу. І процедурні питання урегульовуються не швидко. Тому краще, якщо є бажання приєднатися до міста, розпочати цей процес вже зараз, не відкладаючи на потім.
Яскравим прикладом вдалого об’єднання з містом є Лозівська міська ОТГ – найкрупніша територіальна громада не лише на Харківщині, а й в Україні. Вона складається з 19 громад. Нещодавно з метою перейняття досвіду разом із головою Кам’янської сільської ради ми побували там. Спілкувались і з міським головою Лозової, і з старостами. У нас залишилися лише позитивні враження від зустрічі. Багато що вже за цей час зроблене і багато що змінилося. Нині жителі колишніх сільських рад задоволені, що приєдналися до Лозової, і користуються тими послугами, які до цього часу не мали змоги отримувати.
Крім об’єднання громад хочу ще й зупинитися на співробітництві. На даний час Ізюмська міська територіальна громада з 9 сільськими територіальними громадами та Оскільською сільською ОТГ в рамках проекту від «U-LIAD + Європа» підписала Меморандум щодо партнерства у сфері твердих побутових відходів. Сподіваємося виграти грант на реконструкцію сміттєзвалища – це сортувальна лінія, огородження, закупівля сміттєвозів та баків для роздільного збору відходів, які будуть встановлені по всім сільським радам. Тож разом і місто, і села через цей проект зможемо зробити нашу рідну Ізюмщину чистішою та комфортнішою.
На останок, хочу підкреслити іще раз: об’єднання громад відбувається не для когось конкретно і головним у цьому питанні є рішення самих жителів сільських рад – до кого приєднатись вирішувати саме їм. Наголошую, що треба створювати ОТГ, в яких будуть всі умови для комфортного проживання людей. На мою думку, саме фінансова спроможність таких об’єднань має стати найголовнішим критерієм при їх створенні.

– Валерію Віталійовичу, сьогодні про вибори Президента України не говорить, мабуть що, тільки лінивий. 21 квітня відбудеться другий тур президентських виборів. Кого з двох кандидатів підтримаєте саме Ви?
– Я, як посадова особа, агітувати не маю права. Але єдине, що хочу сказати перед другим туром голосування, це те, що за останні чотири роки в Україні і, зокрема, в нашому місті багато що змінилося. Завдяки підтримці держави та реформі децентралізації місцеві громади отримали більше повноважень і коштів для свого розвитку. Ви бачите, що за останні роки в Ізюмі ідуть капітальні ремонти закладів медицини, освіти, культури, спорту. Покращується їх матеріально-технічна база.
Ремонтуються дороги місцевого, обласного, державного значення. Як приклад по нашому регіону – траса Ізюм – Харків, яка не ремонтувалася десятиріччями.
До того ж, ми бачимо європейський курс у розвитку України та розуміємо, що буде далі.
Якщо брати до уваги другий варіант, то я, як міський голова, поки що немаю розуміння подальшого міжнародного, економічного розвитку та системи безпеки країни. Але до виборів іще є час, можливо щось зміниться. Та на даний момент у мене, як у очільника міста, з цього приводу існує велике питання.
Вірю, що люди у нас мудрі, і думаю, що 21 квітня вони зроблять обміркований, виважений та правильний вибір. А задача місцевого самоврядування провести другий етап виборчого процесу чесно та відкрито. Зазначу, що у першому турі у нас не було ніяких проблем стосовно цього. На всіх 24 дільницях міста Ізюм не було зафіксовано жодних порушень. Сподіваємося, що і під час другого туру 21 квітня голосування відбудеться прозоро та чесно.

Електронна платформа Громадський бюджет