270 переглядiв

Україна втрачає питну воду

image-6

Навесні в  Україні спостерігався найнижчий рівень  води у річках за останні сто років. Враховуючи прогнози синоптиків про зими без снігу, тенденція безводності зростає в тому числі і в нашому регіоні. У зв’язку із зменшенням кількості опадів, підвищенням температури повітря та швидкості випаровування,  рівень води у водоймах знижується. Підземні водоносні горизонти не отримують достатньої кількості води із зовнішніх джерел і також поступово вичерпують свій ресурс.

За останні кілька років, велика кількість річок, струмочків та озер зникли. На території  м. Ізюм і  Ізюмського району також  різко знизився рівень води в колодязях, ставки перетворились на болота, або навіть зовсім зникли. Суттєво обмілів наш любимий Сіверський Донець, басейн якого є єдиним джерелом поповнення підземних запасів води.

Як прогнозують фахівці, надалі зростатиме кількість тривалих посух. Цієї весни були лише «перші дзвіночки». Результатом зниження водності у ґрунтах стане зростання потреби у енергоносіях, зокрема для поливу (щоб залишати ефективним сільське господарство). Як наслідок, окрім дефіциту води, будемо відчувати потребу в зростанні обсягів енергії,потрібної для забезпечення зростаючого попиту на воду, її очищення та транспортування.

До речі, вважається, що сильна посуха – це подія, яка наступає раз на сто років. Але в Україні посухи відбуваються вже раз на два – три роки. Очікується, що до 2070 року,частота посух,як мінімум, подвоїться. Виклик перед суспільством стає величезний. І постає питання: що робити з цим викликом?

Змінити глобальні кліматичні процеси ми не можемо. Але зважаючи на зміни клімату, впроваджувати локальні дії на рівні громади треба. Це дуже на часі. Оскільки незабаром обираються місцеві органи влади, на це питання необхідно звернути особливу увагу.

Скоординовані дії об’єднаних територіальних громад можуть формувати місцевий клімат, мезоклімат порівняно невеликих територій, достатньо однорідних за природними умовами.  

Окрему увагу потрібно приділити найбільш серйозній проблемі – втраті питної прісної води. Для збереження артезіанських підземних джерел необхідна не тільки воля законодавчих органів, така як заборона використання підземної питної води для потреб сільського господарства, але і сумлінність суспільства, громади, нас з Вами. Люди повинні зрозуміти, що заборона будівництва, ведення сільськогосподарської діяльності, випасання худоби, утворення звалищ в зоні живлення водозаборів підземних вод, не просто вимога санітарних правил та будівельних норм, а нагальна потреба для збереження тієї цілющої води, яку подарувала нам природа, а також основна умова для забезпечення сталої життєдіяльності нашого міста та району.

Бажаю Всім здоров’я, миру, спокою, чистої води як запоруки життя.

 

Директор Ізюмського комунального виробничого

водопровідно-каналізаційного підприємства

М.А. Зубко

Електронна платформа Громадський бюджет