Щорічно 24 березня в усьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. В Україні цей день визначено також як Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом.
Туберкульоз (ТБ) є серйозною проблемою охорони здоров’я в Україні з високими показниками захворюваності та поширеності. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), в Україні один із найвищих показників захворюваності на туберкульоз у Європі: щорічно реєструється близько 19 000 нових випадків захворювання на туберкульоз.
Туберкульоз викликається бактерією Mycobacterium tuberculosis, яка в першу чергу вражає легені, хоча може вражати інші частини тіла. Кожна людина, яка хворіє на туберкульоз, заражає 20-30 осіб із свого оточення за рік. На туберкульоз хворіють люди різного віку і статі. Збудник хвороби не розрізняє соціального статусу, і з однаковою силою уражає бідних і заможних. Туберкульозом можна заразитися де завгодно і необов’язково в результаті прямого контакту з хворим. Збуднику туберкульозу притаманна висока стійкість до впливу факторів зовнішнього середовища, у висохлому мокротинні та на різних предметах він може зберігати життєздатність до восьми місяців. Це обумовлює можливість контактно-побутового шляху передачі через посуд, білизну, предмети спільного користування. Оскільки на туберкульоз хворіють і тварини, можливе зараження при вживанні некип’яченого молока, непроварених м’яса, яєць, при догляді за хворими тваринами.
Основні симптоми захворювання:
Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Використання сучасного обладнання та новітніх технологій дозволяє ідентифікувати збудника протягом доби, а для маленьких дітей, які проковтують мокротиння, можна використовувати для діагностики кал.
Однією з основних проблем у боротьбі з туберкульозом в Україні є висока поширеність туберкульозу з множинною лікарською стійкістю (МЛУ-ТБ), який є формою туберкульозу, стійкою як мінімум до двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. МЛУ-ТБ складніше та дорожче лікувати, і для нього потрібні більш тривалі схеми лікування, ніж для лікарсько-чутливого ТБ. За даними ВООЗ, в Україні один із найвищих показників МЛУ-ТБ у світі: за оцінками, 13% нових випадків туберкульозу та 35% раніше пролікованих випадків мають множинну лікарську стійкість.
Лікування туберкульозу в рамках Програми медичних гарантій безоплатне для пацієнтів. Якщо у вас з’явились сумніви з приводу вашого здоров’я, звертайтесь до свого сімейного лікаря, який вас огляне, та за потребою направить до інших закладів охорони здоров’я.
Адміністрація КНП «ЦМЛ Піщанської Богоматері» бажає вам міцного здоров’я!