Урядові портали

Нітрати у воді: потенційний ризик для здоров’я вагітних жінок

Вода є важливим ресурсом для життя людини. Ми використовуємо його для пиття, приготування їжі та прибирання, серед іншого. Однак не вся вода однакова. Деякі джерела води можуть містити забруднювачі, які можуть бути шкідливими для здоров’я людини, особливо для вразливих груп населення, таких як вагітні жінки.

Одним із таких забруднень є нітрати. Нітрати – це природні сполуки, які містяться в багатьох продуктах харчування, включаючи овочі. Однак їх також можна знайти в синтетичних добривах і стічних водах. Коли під посіви вносять добрива, нітрати можуть просочуватися в ґрунт і потенційно забруднювати ґрунтові води.

Коли вагітна жінка вживає воду з високим вмістом нітратів, нітрати можуть перетворюватися в нітрити в її організмі. Нітрити можуть зв’язуватися з гемоглобіном, білком в еритроцитах, який переносить кисень, утворюючи метгемоглобін. Метгемоглобін не може ефективно переносити кисень, що може призвести до стану, який називається метгемоглобінемією або «синдромом синього малюка». Цей стан знижує здатність крові переносити кисень, що може бути особливо шкідливим для плоду та немовлят, чий мозок і тіло потребують високого рівня кисню для здорового розвитку.

Симптоми метгемоглобінемії можуть включати задишку, прискорене серцебиття, запаморочення, головний біль і посиніння шкіри. У важких випадках це може спричинити судоми, кому та навіть смерть. Хоча цей стан зустрічається рідко, він частіше зустрічається у немовлят віком до шести місяців і вагітних жінок.

Щоб захиститися від потенційної шкоди нітратів, вагітні жінки повинні вживати воду, в якій максимальний рівень забруднення для нітратів у питній воді становить 9 міліграмів на літр (мг/л), і вагітні жінки повинні прагнути споживати воду з вмістом нижче цієї межі.

Якщо ви вагітні та маєте нецентралізоване водопостачання, ви повинні вжити заходів, щоб не допустити  вплив нітратів на вас та вашу майбутню дитину. Треба перевірити питну воду, щоб визначити, чи містить вона високий рівень нітратів. Вам необхідно звернутися до лікаря гінеколога місцевого відділу охорони здоров’я з чистою пляшкою питної води, яку ви вживаєте( з колодязя або свердловини). Ваш лікар направить цю воду до Ізюмської міжміської філії ДУ «ХОЛЦ МОЗ України» для аналізу якості води. Якщо ваша вода містить високий рівень нітратів, вам доведеться переключитися на інше джерело води або встановити систему очищення, яка може видалити нітрати.

Підсумовуючи, нітрати в питній воді можуть становити потенційний ризик для здоров’я вагітних жінок. Хоча ризик розвитку метгемоглобінемії низький, важливо вжити заходів, щоб захистити себе та свою ненароджену дитину. Дотримуючись інструкцій щодо безпечної питної води та вживаючи заходів для зменшення впливу нітратів, ви забезпечите здорову вагітність і здоров’я майбутньої дитини.

Лікарі КНП «ЦМЛ Піщанської богоматері» бажають вам

 та вашій майбутній дитині міцного здоров’я!